Finlayson Park School


STAFFING FOR 2020
PRINCIPALShirley Mahi QSM


VICE PRINCIPAL Sumi Naidoo


DEPUTY PRINCIPALJanet Tavui


DEPUTY PRINCIPAL
Aina Masina


POUHIWAAroha Ngaropo


NGA HAU E WHA 1
CLASS
YEAR LEVELTEACHER
A1New Entrants/Year 1Sandy Stephen - Senior Leader
A2New Entrants/Year 1Geraldine Watson / Suzanne Brandon
A3Year 1/2Vivianne Tala'Imanu
A4Year 1/2Theresa Bisset
A5New Entrants/Year 1Marian DeVere-Ellery / Belinda Durrloo


NGA HAU E WHA 2
CLASSYEAR LEVELTEACHER
A6Year 1 to 6Taeang Erika (Kiribati Unit)
B2Year 2/3Moana Puna
B3Year 3Lisa-Marie Griffin
B4Year 3/4Jacqui Davis - Senior Leader
B5Year 3/4Connie Noble


NGA HAU E WHA 3
CLASS
YEAR LEVEL
TEACHER
B6Year 5/6Jen Carnell
B7Year 5/6Teagan Maihi - Senior Leader
B9Year 5/6Breeze Leonard
B10Year 5/6Minzhen Li
B11Year 5/6Amresh Chand

NGA HAU E WHA 4
CLASSYEAR LEVELTEACHER
B12Year 7/8Isabelle Raukere
B13Year 7/8Nick Sakaria - Senior Leader
B14Year 7/8Hadassah Tagoai
B15Year 7/8Dallas Maihi


TE ROOPU REO RUA 
CLASSYEAR LEVELKAIAKO
TR1New Entrants/Year 1Sophie Bristow
TR2
Year 1/2Whaea Ena
TR4
Year 2/3Angela Te Kiri
TR5
Year 4/5
Te Wairaka Martin
TR6
Year 4
Cammy Ball
TR7
Year 5/6
Haare Popata
TR8
Year 5/6
Colin Gilbert
TR9
Year 6/7
Merenia Anderson
TR10
Year 7/8
Tipene Paea - Senior Leader


Aroha Ngaropo - Pouhiwa Maori Leader TRR and TH


O LE TAIALA 
CLASSYEAR LEVELTEACHER
OT1New Entrants/Year 1Fuamanu Mataafa
OT2Year 1/2Lola Fonoti - Junior Leader
OT3Year 2/3Sopo TIlialo
OT4Year 3/4Elizabeth Elia
OT5Year 4Marini Stevenson
OT6Year 4/5Mua Keli - Singh Senior Leader
OT7Year 5/6Elisapeta Filipo
OT8Year 6/7Faaletatau Loto
OT9Year 7/8Elaine Skelton

 TE HURINGA  
CLASSYEAR LEVELKAIAKO
TH1New Entrants/Year 1Mihi Morunga Senior Leader
TH2Year 3/4Anne Thompson
TH3Year 4/5Taare Kearns
TH4Year 5/6Barbie Hemara
TH5Year 7/8Dallas Hauraki


SIA MO'UI 
CLASSYEAR LEVELTEACHER
SM1  New Entrants/Year 1 and 2Tepola Vunga
SM2  Year 2/3Vasiti Latu
SM3  Year 4/5Okustino Fifita
       SM4 Year 5/6Asilika Vea
       SM5Year 7/8Ongo Fugalei 


Olivia Latu - Senior Leader
 

ARROWSMITH
B8    Angela Redwood / Kay Dunnings

SPECIAL PROGRAMMES
ESOLSoreta Felise / Amelia Tokalauvere
MathematicsAmresh Chand
Facebook/Website/Google AdminJen Carnell
Radio KowhaiJanet Tavuii

ADDITIONAL TEACHERS
Rachel RauketeJackie Phillips
Janice DiamondMelissa Masina

PCT SUPPORT MENTOR
Wendy Hansen

INFORMATION TECHNOLOGY STAFF
Level 4 IT Support TechnicianLiam Carnell
Level 3 IT Support TechnicianRyan Ball

EXTRA STAFFING
LibrarianKaree Boswell  
Hauora LeaderDarlene Hill
SENCOGeorgina Howell
ChaplainBarry Duncan

Hippy Coordinator
CounsellorSuzanne Drummond
Social WorkerSifa Tuungafasi
Out of School CareIunisi Efoti

TEACHER AIDES
Lenna AshbyNishi BibiLesley Pace
Ruth TafiliLouise TauaJunior Popata
Kay DunningsGrace TautuhiJoan Talosage
Judy TownsendAna UeleseEssie Pidduck
Tepora UtangaMere Reid

OFFICE STAFF
Raewyn Bell Executive Officer
Lynda Fraser Assistant Exec Officer
Tracey ReedPrincipal’s PA
Janice Solomon Resources Manager
Derek Brandon Sub-contracts Financial Administrator

PROPERTY
Bill FogartyProperty Manager
Shane Te WeraGroundsman
Derek BrandonGroundsman